Maşukiye – İzmit / Kocaeli

Kartepe eteklerindeki Maşukiye temiz havası, sık ve yemyeşil bitki örtüsü, şelalesi, mağaraları ve alabalıklarıyla piknikçilerin gözdesi.Sapanca Gölünün kıyısından çıkılan ve “Aşıklar Köyü” olarak anılan Maşukiye, yaz mevsimi haftasonlarında oldukça kalabalık oluyor Ama artık yemyeşil vadide sıralanan kır lokantaları ve piknik masaları yazın olduğu kadar kışın da doğa ile başbaşa kalıp temiz hava almak isteyenlerin ilgisini çekmeye başladı.

Çınar, kestane, meşe, ıhlamur ağaçları altında leziz alabalıkları veya piknik için getirdiklerinizi yerken soğuk pınarların iştah açıcı suyu ve kuş sesleri size eşlik ediyor. Vadinin doğal klima ortamına sahip olduğunu yazın en sıcak aylarında bile serin olduğunu hatırlatalım. Yaz-kış açık olan kır lokantalarının kapalı kısımları var ama doğa severler kışın kar seyrederek yemek yemenin güzelliği karşısında açık alanları tercih ediyorlar. Yemyeşil vadideki içkili veya içkisiz kır lokantaları, balıklarını hemen yanıbaşlarında bulunan alabalık üretme havuzlarından alıyorlar. Pişirmede lezzet yarışına giren lokantalarda yediğiniz balığı beğendiyseniz dönüşte evinize götürmek için satın alabilirisiniz.

Yemek sonrası semaver hazırlayan çay bahçeleri çaylarında dağdan inen iştah açıcı ve hazmettirici özelliği olan pınar suyunu kullanıyorlar.

Güzel bir sofra, ordından demli bir çay güzel ama biz gene de üşenmeyip kısa bir yürüyüşe çıkmanızı istiyoruz. Alabalık vadisinde yukarı doğru 5-10 dakikada ulaşabileceğiniz bir şelale bölgenin hoş sürprizi, yol kenarında mağaralar da var ama henüz içi gezi alanı olarak düzenlenmemiş.

Bu yürüyüş sırasında mevsiminde ıhlamur toplayanlara da rastlayabilirsiniz.

Mâşukiyedeki çiçek galerileri, iç ve dış mekan çiçeklerindeki çeşitliliğin yanısıra uygun fiyatlarıyla ilgi çekiyor.

Kaynak; geziturkiye (internet)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.